CHOPIN
- Sorn Gara
- 10 lut 2018
- 1 minut(y) czytania
Chopin komponował walce. Osiem zostało opublikowanych za jego życia, jedenaście po śmierci. Znaczyłoby, że stworzył ich dziewiętnaście. Każdy walc to osobna historia, ale jak to narysować?
CHOPIN DEKORATOREM WNĘTRZ
Nazwie utworu muzycznego w liczbie pojedynczej - "walc" - trudno przypisać drugie znaczenie. W każdym razie, ja go nie znalazłam. Wzięłam więc na warsztat liczbę mnogą - "walce" - i mogłam działać. Myślę, że nowy kontekst, w jakim pojawił się Chopin, jest

interesujący. A jego postać staje się obecna w teraźniejszości. Ot, kompozytor maluje sobie ścinę we wzorek. Ma swoje "walce".
STRAWNY UTWÓR CHOPINA
"Mazurek" to druga grafika z cyklu "Utwory Chopina". Słowo "mazurek" ma drugie znaczenie, które łatwo jest zilustrować, dodatkowo ma też wymiar w tradycji polskiej i to dodaje uroku.

POLONEZ CHOPINA
Uśmiech Chopina - czyli postać kompozytora zinterpretowana zabawnie. Kluczem do moich prac stały się jego utwory. Przeanalizowałam długą ich listę. Wybrałam te, których nazwy mają podwójne znaczenie w języku polskim.
Złożyłam prace na konkurs. Zostały zakwalifikowane i uczestniczyły w wystawach pokonkursowych w Warszawie, Brukseli i Pekinie, gdzieś jeszcze były prezentowane, ale nie pamiętam gdzie.
"Polonez Chopina" grafika komputerowa, 20x30.

Comments