TURANDOT - OPERA DLA DZIECI
- Sorn Gara
- 11 sty 2018
- 2 minut(y) czytania
Carlo Gozzi urodził się 13 grudnia 1720 roku w Wenecji, jest autorem baśni Księżniczka Turandot. Na podstawie tego utworu Giuseppe Adami i Renato Simoni napisali dla Pucciniego libretto opery Turandot.

Postanowiłam przybliżyć dzieciom coś ze sztuki wysokiej. Turandot w formie opery jest nie do przejścia dla dziecka, ale jako prosta bajka z ilustracjami...
TURANDOT
Za siedmioma górami , za siedmioma rzekami i za siedmioma murami żył mandaryn ze swoją córką Turandot. Pewnego dnia mandaryn obwieścił wszystkim poddanym królestwa – Księżniczka Turandot odda rękę tylko temu śmiałkowi, który rozwiąże trzy zagadki. Jeżeli kandydat nie udzieli właściwej odpowiedzi, marny będzie jego los.

Trzynastu ochotników zgłosiło się na tę próbę, jednak zagadki zadawane przez księżniczkę były bardzo trudne.Zginął pierwszy, zginął drugi, zginął trzeci, zginął czwarty, zginął piąty, zginął szósty, zginął siódmy, zginął ósmy, zginął dziewiąty, zginął dziesiąty, zginął jedenasty, zginął dwunasty i zginął także trzynasty. Smutek nastał w królestwie.
– Jaka okrutna jest nasz księżniczka. – szeptali ludzie.
– Jaka piękna jest ta księżniczka. – powiedział książę, który właśnie przybył do tego królestwa. Książę postanowił zdobyć rękę księżniczkę Turandot, choć inni mu odradzali.

– To nie jest dobry pomysł. – powiedział Ping.
– To nie jest dobry pomysł. – powiedział Pang.
– To nie jest dobry pomysł. – powiedział Pong.
Książę podszedł i uderzył trzy razy w gong.
– Dooong, doong, doong. – usłyszeli wszyscy mieszkańcy królestwa.
Oznaczało to, że książę zgłosił się jako kolejny kandydat do reki Turandot.
Mandaryn, ojciec Turandot namawiał odważnego księcia, aby wycofał się, póki jeszcze może.
– To nie jest dobry pomysł. – powiedział władca.
– A właśnie, że dobry, przekonacie się!

Księżniczka Turandot zadała zagadkę: pierwszą, druga i trzecią.
Książę odpowiedział dobrze na: pierwszą drugą i trzecią.
Jednak Turarandot rzuciła się do stup ojca, prosząc o nie wydawanie jej za mąż. Ojciec był sprawiedliwym władca i wiedział, że trzeba dotrzymywać danego słowa. Nie uległ prośbom córki i nakazał dotrzymać obietnicy. Wtedy książę, który pragnął zdobyć serce Turandot, powiedział – Do świtu odgadnij moje imię, a będziesz mogła posłać mnie na śmierć.
Księżniczka Turandot zgodziła się i rozkazała wszystkim mieszkańcom dowiedzieć się jak na imię ma książę.
Przed wschodem słońca Turandot i książę przypadkiem spotkali się. Książę wyznał jej swoje imię i powiedział – Teraz mój los jest w twoich rękach.
Kiedy o świcie zebrał się tłum poddanych, Turandot oznajmiła donośnym głosem – Jego imię to MIŁOŚĆ.
To była zła, a jednocześnie dobra odpowiedź. Czy wiesz dlaczego?
Księżniczka Turandot i książę Kalaf żyli długo i szczęśliwie, a ich miłość była tak wielka, że do dzisiaj śpiewa się o nich w operze.
Comments